Diş Fırçasının Doğru Kullanım Teknikleri

Diş Fırçasının Doğru Kullanım Teknikleri

Diş ve diş etlerinin korunması için en sağlıklı yol, dişlerin düzenli olarak fırçalanmasıdır. Ancak dişlerin yanlış fırçalanması, düzenli fırçalama söz konusu olsa da dişlerin çürümesini engelleyemez. Diş fırçalamak için en ideal fırça; orta sertlikteki ve küçük başlı fırçalardır. Ancak kişi için en doğru diş fırçasını, diş hekimi belirtecektir. Hassas dişlere sahip olan kişiler için genele uygun diş fırçalarını kullanmak sakıncalı olabilir. Uygun fırça tercih edildikten sonra, diş günde en az iki defa sabah kahvaltıdan sonra ve akşam uyumadan önce fırçalanmalıdır. Dişler fırçalanırken diş fırçasının fazla bastırılmamasına özen gösterilmelidir.

Diş fırçası nasıl tutulur?

Fırça, diş eti çizgisine eğimli bir şekilde yerleştirilmelidir. Bu durum sabit tutularak, dairesel hareketlerle dişler fırçalanmalıdır. Daha sonra fırça, fırça boyu kadar kaydırılmalı ve tüm diş sırası fırçalanmalıdır.
Diş fırçası 45 derecelik açı yapacak şekilde tutulmalıdır ve diş eti hizasından başlanarak ağız boşluğuna doğru fırçalamaya başlanır. Dış yüzeylerden başlayan fırçalama sert darbeler ve bastırma ile değil, yumuşak ve daireler çizecek biçimde olmalıdır.
Dişlerin iç ve çiğneme yüzeyleri atlanmamalıdır. Diş fırçası ağız boşluğuma doğru hareket ettirilmelidir. Bu aşamadan sonra dişlerin çiğneme yüzeyleri ileri ve geri şekilde hareket ettirilmelidir.
Fırçalama uygulaması en az 2 dakika boyunca, etkin bir şekilde sürdürülmelidir. Bu noktada unutulmaması gereken sağlıklı diş etlerinin kanamayacağıdır.
Diş fırçaları, 2 ayda en az 1 defa değiştirilmelidir.
Dişler fırçalanmadan önce, fırça ıslatılmamalıdır. Macun, tükürük ile beraber ağız içinde köpürmelidir.

 

 

 

 

Share:

Comments are closed.

Paşaköşkü Mah.

Asır Sok. No.2/A

+90 551 588 14 44

Bugün bizi arayın!

Çalışma Saatleri

Ptesi - Ctesi: 09:00 - 19:00

Mail Adresimiz

destek@malatyaakademidis.com